Tradycje ludowe na pograniczu polsko-saksońskim–święto zbiorów

Informacja o projekcie zrealizowanym w ramach Funduszu Małych Projektów Interreg Polska-Saksonia 2014-2022
                                
Tytuł projektu:  „Tradycje ludowe na pograniczu polsko-saksońskim–święto zbiorów”/ „Volkstraditionen  an der polnisch-sächsischen Grenzregion-Erntefest” Nazwa Programu: Program Wzajemnej Współpracy Interreg Polska -Saksonia 2014-2022
Beneficjent:  Gminny Ośrodek Kultury w Sulikowie  (www.gok.sulikow.pl)
Partner projektu: Gmina Hohendubrau   (http://www.hohendubrau.de/SNPL.html)

Opis projektu: 
W ramach projektu zaplanowano dwa wydarzenia kulturalne.
W pierwszym z nich- Festiwalu Wiśni w Groß Radisch w dniu 07.07.2018r. uczestniczyli mieszkańcy gminy Hohendubrau oraz mieszkańcy gminy Sulików. Odbyły się konkursy, gry i zabawy. Dla dzieci atrakcją było wesołe miasteczko. Goście z Polski zostali zaproszeni na poczęstunek. Uczestnicy otrzymali daszki przeciwsłoneczne z logo Interreg Polska-Saksonia.

Drugim wydarzeniem  w projekcie były Dożynki Gminne w Sulikowie, w dniu 02.09.2018r. Tradycyjne zakończenie zbiorów obchodzone było wspólnie z gośćmi z Niemiec na sulikowskim Rynku. Dożynkowe atrakcje skierowane były zarówno do dorosłych mieszkańców Gminy, jak i do dzieci. Sołectwa zaprezentowały wieńce dożynkowe. Podczas warsztatów uczestnicy uczyli się wypiekać pachnący chleb, ponadto degustowali gulasz z mięsa, kaszy i warzyw, który przygotował doświadczony kucharz podczas pokazu kulinarnego. Organizatorzy zapewnili również obfity catering. Wielkim zainteresowaniem cieszyły się warsztaty plastyczne, których uczestnicy  robili kwiaty z krepiny, wyplatali wianki, tworzyli gliniane figurki, a przede wszystkim malowali - farbami akrylowymi, plakatowymi, witrażowymi oraz pastelami. Ogromną atrakcją dla dzieci stanowili animatorzy malujący dzieciom twarze i organizujący wiele zabaw i gier. Chętni korzystali  z dmuchanych zamków i zjeżdżalni. Przeprowadzono konkursy na „Najładniejsze stoisko dożynkowe” oraz na „Sulikowski kosz dożynkowy”, których zwycięzcy otrzymali atrakcyjne nagrody. W konkursach uczestniczyli zarówno mieszkańcy gminy Sulików, jak i goście z Niemiec.

W 15 domkach wystawienniczych lokalni rękodzielnicy zaprezentowali wytwory swojej działalności. Imprezę  prowadził doświadczony konferansjer, który wielokrotnie ze sceny informował uczestników Dożynek, że impreza została zorganizowana w ramach projektu dofinansowanego z EFRR oraz  ze środków budżetu państwa polskiego w ramach FMP Interreg Polska-Saksonia. Wynajęta scena była miejsce prezentacji zespołów tanecznych i muzycznych, których zwieńczeniem był występ zespołu „Nikos & Orfeusz” zapewniający doskonałą muzykę do tańca. Ponieważ pogoda dopisała, uczestnicy Dożynek otrzymali daszki przeciwsłoneczne, które stanowiły ochronę przed słońcem. Ponadto mogli schronić się w okazałych namiotach imprezowych. Miejsce imprezy zostało pięknie przystrojone, z wykorzystaniem atrakcyjnych materiałów dekoracyjnych. Sulikowski Rynek jest  pozbawiony barier architektonicznych, dzięki czemu działania dostępne były dla każdego, bez względu na wiek i sprawność fizyczną. Cele projektu zostały osiągnięte. Wspólne przygotowanie imprezy i obchodzenie świąt zakończenia zbiorów przez mieszkańców obu gmin pozwala bowiem na wzajemne poznawanie tradycji ludowych na pograniczu polsko-saksońskim. Cel projektu: Celem projektu jest pogłębianie istniejącej współpracy transgranicznej poprzez wzajemne poznawanie kultur - tradycji i obrzędów ludowych  na pograniczu polsko - saksońskim.

Czas realizacji:  15.06.-25.10.2018r.
Wartość  projektu:  18.334,34 EUR 
Dofinansowanie z Unii Europejskiej: 85%